TRABZON ÜNİVERSİTESİ

Üniversitemizden KKTC Öğrencilerine Ek Kontenjan

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurulu arasında yurtdışından öğrenci kabul kontenjanı açılması münasebetiyle KKTC Milli Eğitim Bakanı ve beraberindeki heyet bugün Üniversitemizi ziyaret etti. Senato Salonumuzdaki törenle KKTC uyruklu öğrencilere kontenjan ayrılması protokolü imzalandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, beraberindeki heyetle Üniversitemizi ziyaret ederek KKTC uyruklu öğrencilere lisans bölümlerinde kontenjan açılmasına ilişkin protokolü imzaladı. Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Atilla Çimer ve rektör yardımcılarımız Prof. Dr. Hasan Karal, Prof. Dr. Hüseyin Serencam ile Genel Sekreterimiz Doç. Dr. Ufuk Töman’ın evsahipliğinde gerçekleştirilen protokolle Türkiye’de yükseköğrenim görmek isteyen KKTC uyruklu öğrencilere Trabzon Üniversitesi lisans programlarında öğenim görmeleri için resmi imkan sağlanmış oldu. Protokolle ilgili yapılan açıklamada, “KKTC Milli Eğitim Bakanlığı ile Trabzon Üniversitemizin Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından belirlenen yurtdışından öğrenci kabul kontenjanları kapsamında Üniversite tarafından özel kontenjan ayrılması kararlaştırılmıştır” denildi.

TRABZON’DA OKUMAK İSTEYEN

ÇOK SAYIDA ÖĞRENCİMİZ VAR

Özellikle Kuzey Kıbrıs’ta yaşayıp YKS ile bir lisans programını tercih etme aşamasında olan çok sayıda genç öğrenci bulunduğunu belirten misafir Bakan, “Bunlar arasında çok sayıda Karadenizli kardeşimiz yer alıyor. Gençlerimizin Trabzon Üniversitesinde tercih edebilecekleri birçok lisans bölümü de olduğu için onlara burada ek kontenjan açılmasından Bakanlık olarak büyük memnuniyet duyduk” dedi. Anlaşmanın hayırlı olması temennisinde bulunan Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Atilla Çimer tarafından Bakan Çavuşoğlu’ya, Trabzon Üniversitesi yerleşkesi, bölümleri ve güncel kontenjanlar hakkında bilgiler verildi. Bakan’a ayrıca Trabzon ve Trabzon Üniversitesi ile ilgili kitap ve eserler takdim edildi. Ziyaret ve protokolde Bakan Nazım Çavuşoğlu’nun yanı sıra KKTC Trabzon Başkonsolosu Erek Çağatay, Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Behcet Çelebi ile Genel Orta Öğretim Daire Müdürü Cengiz Topel Uzun da hazır bulundu.

İlgili Resimler


Menüyü Kapat