Trabzon Üniversitesi, 18.05.2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7141 sayılı kanun ile Trabzon Akçaabat'ta kurulmuştur. Daha önce, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Fatih Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Devlet Konservatuvarı, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Eğitim Bilimleri Enstitüsü ile Beşikdüzü Meslek Yüksekokulu, Şalpazarı Meslek Yüksekokulu, Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu, Tonya Meslek Yüksekokulu ve Vakfıkebir Meslek Yüksekokulu Trabzon Üniversitesi Rektörlüğüne bağlanmıştır.

Trabzon Üniversitesi

“Kıbrıs Sorununa Yeni Bir Çözüm Modeli: Egemen Eşitliğe Dayalı, İki Devletli Çözüm” Konferansı Gerçekleştirildi

10 Aralık 2020 Perşembe - Görüntülenme: 728

Kıbrıs İlim Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen, organizasyon ve moderatörlüğünü Kıbrıs İlim Üniversitesi (KİÜ) Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ata ATUN’un yaptığı çevrim içi konferansa, konuşmacı olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Sayın Ersin TATAR, davetli katılımcı olarak Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Emin AŞIKKUTLU, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah ÇUVALCI, İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Yadigar İZMİRLİ, KİÜ Rektör Vekili Lale Ayşegül BÜYÜKGÖNENÇ ile bazı bölge rektörleri katıldı.

Çok sayıda davetlinin ilgiyle takip ettiği konferansta, KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin TATAR, Kıbrıs sorununun tarihi sürecini özetledikten sonra, tarafların eşit egemenliğine dayalı iki devletli çözüm modeline ilişkin görüş ve önerilerini dile getirdi.

Konferansın sonunda bir teşekkür konuşması gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. AŞIKKUTLU, Kıbrıs sorununun çözümünde KKTC’nin ve Kıbrıs Türk halkının haklı davalarında daima yanlarında olmaya devam edeceklerini, bu bağlamda Sayın Cumhurbaşkanı’nın da ifade ettikleri gibi Kıbrıs sorununun ancak iki tarafın eşit egemenliğine dayalı adil bir çözüm ile halledilebileceğini belirtti. Hitabının devamında programın çok verimli geçtiğini ifade eden Rektörümüz, Trabzon Üniversitesi olarak başta Kıbrıs İlim Üniversitesi (KİÜ) olmak üzere KKTC üniversiteleri ile bilim, kültür, spor, sanat vb. alanlarda yakın bir iş birliği ve dayanışma içinde ortak projeler ve çalışmalar yapma arzusunda olduklarını ve bu programın bu sürecin ilk somut adımı ve göstergesi olmasını temenni ettiklerini belirtti. Son olarak, sunumlarıyla değerli görüşlerini paylaşan KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin TATAR’a teşekkür ederek zât-ı âlîlerinin şahsında KKTC halkına selam, saygı ve sevgilerini ileten Rektörümüz, programa ev sahipliği yapan Kıbrıs İlim Üniversitesi’nin değerli Mütevelli Heyeti ve Sayın Rektörü başta olmak üzere, program organizatörü ve sunucusu Sayın Prof. Dr. Ata ATUN ile tüm katılımcılara teşekkür etti.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )