Trabzon Üniversitesi, 18.05.2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7141 sayılı kanun ile Trabzon Akçaabat'ta kurulmuştur. Daha önce, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Fatih Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Devlet Konservatuvarı, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Eğitim Bilimleri Enstitüsü ile Beşikdüzü Meslek Yüksekokulu, Şalpazarı Meslek Yüksekokulu, Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu, Tonya Meslek Yüksekokulu ve Vakfıkebir Meslek Yüksekokulu Trabzon Üniversitesi Rektörlüğüne bağlanmıştır.

Trabzon Üniversitesi

15 Temmuz Demokrasi ve Milli İrade Bilinci Paneli Gerçekleştirildi

15 Temmuz 2020 Çarşamba - Görüntülenme: 1308

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Üniversitemiz tarafından “15 Temmuz Demokrasi ve Milli İrade Bilinci” başlıklı web panel düzenlendi.

Üniversitemiz Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi  (TRUZEM) tarafından çevrimiçi olarak gerçekleştirilen ve konuşmacı moderatörlüğünü Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Emin AŞIKKUTLU’nun yaptığı panele, konuşmacı olarak İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. İlhan Yaşar HACISALİHOĞLU ile Üniversitemiz Öğretim Üyeleri Sayın Prof. Dr. Bilal KIRIMLI ve Sayın Doç. Dr. Mehmet Akpınar katıldı.

Panelin açılış konuşmasında Rektörümüz Prof. Dr. Emin AŞIKKUTLU, 15 Temmuz gecesi, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve iş birlikçilerine karşı kahramanca verilen destansı mücadelenin asla unutulmaması gerektiğini, unutulmayacağını ve unutturulmayacağını, nesiller boyu hatırlanmaya devam edileceğini vurgulayarak, “Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğüne, milletimizin birlik ve beraberliğine, huzur ve sükûnuna, milli iradesi ve demokrasisine, kısaca istiklâl ve istikbâline kasteden bu ve benzeri menfur girişimler hiçbir zaman amacına ulaşamayacaktır. Tıpkı 15 Temmuz gecesinde olduğu gibi bundan sonra da asil milletimiz, anayasa ve demokrasimizi iptal etmek, bağımsızlık ve geleceğimizi ipotek altına almak isteyen hainlere ve onların arkasındaki şer odaklarına asla müsamaha göstermeyecek, bu tür alçak girişimlere ve tüm düşmanca saldırılara her zaman aynı kararlılık, iman gücü, vatan ve millet sevgisi ile karşı koyacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle, tarihin şeref sayfasına isimlerini altın harflerle yazdıran, başta 15 Temmuz şehitleri olmak üzere tarih boyunca vatanımız,  milletimiz, bayrağımız ve mukaddesatımız uğruna canlarını feda etmiş bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet, hürmet, minnet ve şükranla anıyor; gazilerimize sağlıklı, mutlu ve bereketli bir ömür diliyorum. Programımızı katılımlarıyla onurlandıran siz kıymetli izleyicilerimize ve değerli katılımcı hocalarıma da şahsım ve üniversitem adına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Çok sayıda davetli ve öğrencinin ilgiyle takip ettiği panel, konuşmacıların, “15 Temmuz Bilinci”, “Türkiye’de Darbeler ve Milli Birlik Ruhu”, “Karşıt Dinamikleri ile 15 Temmuz Olgusu” ve “Fetö ve Din İstismarı” başlıklarında yapılan sunumların ardından sona erdi.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )