Trabzon Üniversitesi, 18.05.2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7141 sayılı kanun ile Trabzon Akçaabat'ta kurulmuştur. Daha önce, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Fatih Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Devlet Konservatuvarı, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Eğitim Bilimleri Enstitüsü ile Beşikdüzü Meslek Yüksekokulu, Şalpazarı Meslek Yüksekokulu, Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu, Tonya Meslek Yüksekokulu ve Vakfıkebir Meslek Yüksekokulu Trabzon Üniversitesi Rektörlüğüne bağlanmıştır.

Trabzon Üniversitesi

ÜNİ-DOKAP Üst Kurul Toplantısı Video Konferans Yöntemiyle Gerçekleştirildi

06 Haziran 2020 Cumartesi - Görüntülenme: 1891

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı-Üniversiteler Birliği (ÜNİ-DOKAP) 2020 yılı 2. Üst Kurul Toplantısı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanımız Sayın Prof. Dr. Yekta SARAÇ‘ın da katılımıyla video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Dönem Başkanı ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN’ın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Rektörümüz Prof. Dr. Emin AŞIKKUTLU’nun yanı sıra; Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman ELMACI, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin TİLKİ, Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kenan İNAN, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk COŞKUN, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz CAN, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim ZEYBEK, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman BAYKAL, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait BİLGİÇ, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali AKDOĞAN, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut AYDIN, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat DALGIN, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bünyamin ŞAHİN ile DOKAP Başkanı Sayın Yusuf MENGİ katıldı.

Toplantıda, Covid-19 küresel salgını sürecinde DOKAP bölgesinde yer alan üniversiteler arasında eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, sağlık, iklim, çevre, toplumsal hizmet ve bölgesel kalkınma alanlarında yürütülebilecek ortak çalışmalara ve projelere yönelik değerlendirmeler yapıldı.

Toplantıya ilişkin açıklamalarda bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Emin AŞIKKUTLU,
“Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 11 ildeki 14 Üniversitemiz ile karşılıklı iş birliği içinde ortak çalışmalar yapmak suretiyle bölgemizin, üniversitelerimizin, dolayısıyla ülkemizin gelişmesine ve kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla 2017 yalından beri her yıl bir bölge üniversitesinin dönem başkanlığında ve ev sahipliğinde düzenli olarak yaptığımız toplantılarımızı, etkisi hala devam eden Covid-19 küresel salgını nedeniyle video konferans yöntemiyle gerçekleştirdik. Öncelikle, düzenlenen toplantıya iştirakiyle bizleri onurlandıran YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. M. Yekta SARAÇ Bey başta olmak üzere, ÜNİ-DOKAP 2020 Dönem Başkanlığını yürüten ev sahibi üniversitemiz Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN’a bu başarılı organizasyonundan dolayı teşekkür ediyorum.  Bu vesile ile, toplantıya katılan ve yakın iş birliği anlayışı içinde ortak çalışmalara katkıda bulunma iradelerini beyan eden tüm rektörlerimiz ile DOKAP Başkanı Sayın Yusuf MENGİ’yi saygıyla selamlıyor, toplantıda yapılan değerlendirmelerin ve alınan kararların ülkemiz, bölgemiz ve Üniversitelerimiz için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )