Trabzon Üniversitesi, 18.05.2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7141 sayılı kanun ile Trabzon Akçaabat'ta kurulmuştur. Daha önce, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Fatih Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Devlet Konservatuvarı, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Eğitim Bilimleri Enstitüsü ile Beşikdüzü Meslek Yüksekokulu, Şalpazarı Meslek Yüksekokulu, Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu, Tonya Meslek Yüksekokulu ve Vakfıkebir Meslek Yüksekokulu Trabzon Üniversitesi Rektörlüğüne bağlanmıştır.

Trabzon Üniversitesi

Üniversitemizde Yeni Bölüm ve Programlar Açılıyor

02 Nisan 2020 Perşembe - Görüntülenme: 7029

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Üniversitemiz İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi bünyesinde beş, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bünyesinde üç yeni bölüm ve bu bölümlere bağlı olarak 17 yeni anabilim dalı ile Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu’nda bir yeni program açılmasına onay verdi.

Buna göre Üniversitemiz; İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi bünyesinde “Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü (İngiliz Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı), Psikoloji Bölümü (Deneysel Psikoloji Anabilim Dalı, Uygulamalı Psikoloji Anabilim Dalı, Sosyal Psikoloji Anabilim Dalı ve Gelişim Psikolojisi Anabilim Dalı), Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü (Yönetim Bilimleri Anabilim Dalı, Siyaset ve Sosyal Bilimler Anabilim Dalı, Kentleşme ve Çevre Sorunları Anabilim Dalı ve Hukuk Bilimleri Anabilim Dalı), Sosyoloji Bölümü (Uygulamalı Sosyoloji Anabilim Dalı, Toplumsal Yapı ve Değişme Anabilim Dalı, Kurumlar Sosyolojisi Anabilim Dalı, Genel Sosyoloji ve Metodoloji Anabilim Dalı) ve Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü (Uluslararası Ticaret ve Lojistik Anabilim Dalı); Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bünyesinde “Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü (Acil Yardım ve Afet Yönetimi Anabilim Dalı), Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü (Gastronomi ve Mutfak Sanatları Anabilim Dalı) ve Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü (Yönetim Bilişim Sistemleri Anabilim Dalı) ile Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu’nda “Aşçılık Programı” açılmasının uygun görüldüğü bildirildi.

Rektörümüz Prof. Dr. Emin AŞIKKUTLU konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “YÖK tarafından, talebimiz üzerine açılmasına onay verilen yeni bölüm, anabilim dalı ve programlara ilişkin çalışmalara ilgili birimlerimizce başlanmış olup, gerekli hazırlıkların tamamlanmasıyla birlikte öğrenci alımını da gerçekleştireceğiz. Bu vesile ile, Üniversitemiz bünyesine kazandırılan yeni bölüm, anabilim dalı ve programların başta Üniversite camiamız ile öğrencilerimiz olmak üzere, şehrimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, bu önemli kararın alınmasında başta YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. M.A. Yekta SARAÇ ve kurul üyeleri olmak üzere emeği ve katkısı bulunan herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )