Trabzon Üniversitesi, 18.05.2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7141 sayılı kanun ile Trabzon Akçaabat'ta kurulmuştur. Daha önce, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Fatih Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Devlet Konservatuvarı, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Eğitim Bilimleri Enstitüsü ile Beşikdüzü Meslek Yüksekokulu, Şalpazarı Meslek Yüksekokulu, Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu, Tonya Meslek Yüksekokulu ve Vakfıkebir Meslek Yüksekokulu Trabzon Üniversitesi Rektörlüğüne bağlanmıştır.

Trabzon Üniversitesi

Üniversitemiz Tarafından “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY’u Anma Paneli” Düzenlendi

13 Mart 2020 Cuma - Görüntülenme: 2827

Üniversitemiz tarafından, İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nce  “Milli Marş” olarak kabulünün 99. yıl dönümü münasebetiyle “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY’u Anma Paneli” düzenlendi.

Mahmut Goloğlu Kültür Merkezi’nde, Prof. Dr. Rahmi ÇİÇEK’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele, panelistler Prof. Dr. Suat UNGAN, Prof. Dr. Muhsin KALKIŞIM, Prof. Dr. Bilal KIRIMLI’nın yanı sıra; Rektörümüz Prof. Dr. Emin AŞIKKUTLU, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Atilla ÇİMER, Fatih Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hikmet YAZICI, Üniversitemizin akademik ve idari personelleri, davetliler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan panel, öğrencilerimizden Hilal KORKMAZ’ın, Mehmet Akif ERSOY’un “Bülbül” adlı şiirini okuması ve Rektörümüz Prof. Dr. Emin AŞIKKUTLU’nun günün anlam ve önemine değinen açılış konuşmalarını gerçekleştirmesi ile devam etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Emin AŞIKKUTLU yaptığı açılış konuşmasında,

“İstiklal Marşı, halkımızın bağımsızlık savaşını ölümsüzleştiren eşsiz bir eser olmasının yanında, aynı zamanda tarihimizin akışını değiştiren bir kahramanlık destanıdır. İstiklal mücadelesinde, değerlerinin ayaklar altına alınmamasının mücadelesini veren milletimizin coşkunluğunu anlatan İstiklal Marşımız, milletimiz var oldukça ortak hisleri dile getiren, milletimizi tanımlayan bir eser olarak var olacaktır. Bu vesileyle İstiklal Marşımızın kabulünün 99. yıl dönümünü en içten duygularımla kutluyorum. 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Paneli ’ne katkı veren bütün katılımcıları kutluyor, panelimizin hayırlı olmasını temenni ediyor ve panelistlere başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Panel, Prof. Dr. Suat UNGAN’ın “İstiklal Marşımızın Kabulü”, Prof. Dr. Muhsin KALKIŞIM’ın “Mehmet Akif Ersoy’un Şahsiyeti” ve Prof. Dr. Bilal KIRIMLI’nın “İstiklal Marşı’nın Metinsel Özellikleri” konulu sunumlarını gerçekleştirmesi ve ardından plaket takdim töreni ile sona erdi.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )