Trabzon Üniversitesi, 18.05.2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7141 sayılı kanun ile Trabzon Akçaabat'ta kurulmuştur. Daha önce, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Fatih Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Devlet Konservatuvarı, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Eğitim Bilimleri Enstitüsü ile Beşikdüzü Meslek Yüksekokulu, Şalpazarı Meslek Yüksekokulu, Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu, Tonya Meslek Yüksekokulu ve Vakfıkebir Meslek Yüksekokulu Trabzon Üniversitesi Rektörlüğüne bağlanmıştır.

Trabzon Üniversitesi

Tonya Meslek Yüksekokulu "Acil Günleri" Etkinliği

23 Aralık 2019 Pazartesi - Görüntülenme: 2535

Trabzon Üniversitesi Tonya Meslek Yüksekokulu, Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte 19-20 Aralık 2019 tarihleri arasında “Workshop Uygulamaları Eşliğinde Hastane Öncesi Acil Günleri “ etkinliği düzenledi.

Trabzon Üniversitesi Tonya Meslek Yüksekokulu kampüsünde gerçekleşen etkinliğe Yüksekokul Müdürü Öğr. Gör. İlyas ÜN, Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Galip USTA, Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölüm Başkanı Esra BEKİRCAN, Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü’nden Eğitmen Mustafa BİLGİN, Eğitmen Selami AKSU, Eğitmen İsmail SEZEN, Eğitmen Sonay BAL SEZEN, Eğitmen Uğur VELİOĞLU, Artvin’den Paremdik Burak KÜTÜK,  yüksekokul akademik-idari personelleri ve öğrenciler katıldılar.

Etkinliğin 1. gününde öğrencilere “Saha yönetimi ve acil olgulara yaklaşım, güncel kılavuzlar eşliğinde TYD ve İYD uygulamaları, acil havayolu yönetimi, peri-arrest ritimlerinin yönetimi, travmalı hastalara genel yaklaşım” konularında eğitim verilip, verilen eğitim atölye çalışmaları ile desteklendi.

Etkinliğin 2. gününde ise; yüksekokul bahçesinde drone ile yapılan çekimler eşliğinde gerçeğini aratmayan tatbikat gerçekleştirildi. Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü - İlk ve Acil Yardım Programı 1. ve 2. sınıf öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştirilen tatbikatta; trafik kazası sonrasında birden fazla yaralanmanın olduğu olay yeri yönetimi ve triaj uygulamaları ile travmalı ve arrest hastaya müdahale uygulamalarına yer verildi.

Konu ile alakalı konuşan Yüksekokul Müdürü Öğr. Gör. İlyas ÜN; “İl Sağlık Müdürlüğü ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz etkinlikte, öğrencilerimizin alanla ilgili bilgilerinin pekiştirildiğini, tıbbi uygulama basamaklarının gerçekçi biçimde yansıtıldığını ve öğrencilerimizin uygulamada başarılı bir performans sergilediğini gözlemledik. Bu etkinliğin gerçekleşmesinde büyük emeği bulunan Müdür Yardımcılarımız Öğr. Gör. Galip USTA’ya ve Öğr. Gör. Neşe İŞCAN AYYILDIZ’a, Bölüm Başkanımız Öğr. Gör. Esra BEKİRCAN’a, İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan USTA’ya, İl Ambulans Servisi Başhekimliğine, İl Sağlık Müdürlüğü Eğitmenlerine, personellerimize ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )