Trabzon Üniversitesi, 18.05.2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7141 sayılı kanun ile Trabzon Akçaabat'ta kurulmuştur. Daha önce, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Fatih Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Devlet Konservatuvarı, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Eğitim Bilimleri Enstitüsü ile Beşikdüzü Meslek Yüksekokulu, Şalpazarı Meslek Yüksekokulu, Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu, Tonya Meslek Yüksekokulu ve Vakfıkebir Meslek Yüksekokulu Trabzon Üniversitesi Rektörlüğüne bağlanmıştır.

Trabzon Üniversitesi

Tonya Meslek Yüksekokulu “Diyabetin Farkında Ol” Dedi

19 Kasım 2019 Salı - Görüntülenme: 2517

Trabzon Üniversitesi Tonya Meslek Yüksekokulu (MYO) tarafından “Diyabetin Farkında Ol” etkinliği düzenlendi.

Trabzon Üniversitesi Tonya MYO tarafından, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında “Yarını Değiştirmek İçin Bugünden Harekete Geç” sloganı ile, toplumda diyabete yönelik farkındalık düzeyinin artırılmasına ve sağlıklı yaşam kültürünün yerleşmesine katkı sağlamak amacıyla “Diyabetin Farkında Ol” etkinliği düzenlendi.

Tonya ilçesinde, Salih Malkoçoğlu parkında gerçekleştirilen etkinliğe Tonya Kaymakamı Osman Sayılır, Tonya MYO Müdürü Öğr. Gör. İlyas Ün, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ziya Durmuş, İlçe Müftüsü Haki Özgül, KYK Yurt Müdürü Nezaket Sabah Tüfekçi, akademik ve idari personeller ile çok sayıda vatandaş ve öğrenci katıldı.

Farkındalık etkinliği kapsamında, yüksekokul öğrencileri tarafından vatandaşların ücretsiz olarak kan şekeri, boy-kilo, tansiyon ölçümleri yapılıp beden kitle indeksleri belirlendi. Etkinliğe katılan tüm vatandaşlara diyabet hastalığı risk taraması yapıldı ve diyabet hakkında bilgi verildi. Yüksekokul akademik personelleri tarafından hazırlanan ve içerisinde diyabette beslenme, bakım ve fiziksel aktivite, diyabet hastalığından korunmak için yapılması gerekenler hakkında önemli bilgilerin yer aldığı broşürler dağıtıldı. Etkinliğin sonunda tüm katılımcılara, diyabette sağlıklı beslenmeye uygun olarak hazırlanan sebzeli bulgur pilavı ve ayran ikram edildi.

Etkinlik hakkında açıklamalarda bulunan Trabzon Üniversitesi Tonya MYO Müdürü Öğr. Gör. İlyas Ün, “Diyabet, kanda insülin hormonunun salgılanmaması, yetersiz salgılanması veya vücutta kullanılmaması durumunda gelişen metabolik bir bozukluktur ve son yıllarda önemli bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlıklı beslenme, düzenli fiziksel aktivite ve bilinçli yaşam ile kontrol edilebilmektedir. Bizler Tonya Meslek Yüksekokulu olarak, diyabet hakkında farkındalık oluşturmak, halkımızı bilinçlendirmek, üniversite ile halkı bütünleştirmek amacıyla öğrencilerimiz ile böyle bir etkinlik gerçekleştirdik. Etkinliğimizin gerçekleşmesinde emeği geçen ve katkı sağlayan akademik ve idari personellerimize, öğrencilerimize ve etkinliğimize yoğun ilgi gösteren yöre halkımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )