Trabzon Üniversitesi, 18.05.2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7141 sayılı kanun ile Trabzon Akçaabat'ta kurulmuştur. Daha önce, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Fatih Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Devlet Konservatuvarı, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Eğitim Bilimleri Enstitüsü ile Beşikdüzü Meslek Yüksekokulu, Şalpazarı Meslek Yüksekokulu, Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu, Tonya Meslek Yüksekokulu ve Vakfıkebir Meslek Yüksekokulu Trabzon Üniversitesi Rektörlüğüne bağlanmıştır.

Trabzon Üniversitesi

Trabzon Üniversitesi “Geleceğe Nefes” Oldu

11 Kasım 2019 Pazartesi - Görüntülenme: 3085

Üniversitemiz Merkez Kampüsü’nde “11 Milyon Ağaç Bugün Fidan, Yarın Nefes” projesi kapsamında 12 bin fidan dikimi gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ülkemizde ağaç ve orman sevgisini geliştirmek, toplumun tüm kesimlerinin çevreye olan duyarlılıklarına katkı sağlamak ve son aylarda çıkan orman yangınları neticesinde zarar gören alanları yeniden ağaçlandırmak amacıyla Türkiye genelinde başlattığı “Geleceğe Nefes Ol - 11 Milyon Ağaç Bugün Fidan Yarın Nefes” isimli projesi kapsamında, üniversitemizin farklı alanlarında yaklaşık 12 bin fidan toprakla buluşturuldu.

Üniversitemizde gerçekleştirilen fidan dikimi programına, Rektörümüz Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu’nun yanı sıra Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ve eşi Şenay Ustaoğlu, Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, İl Garnizon Komutan Vekili Albay Ahmet Burak Yürüten, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erhan Demir, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, İl Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Tuncel, Ortahisar Kaymakamı Tolga Toğan, İl Emniyet Müdürü Metin Alper, Orman Bölge Müdürü Emin Yılmaz, Orman İşletme Müdürü Savaş Ayvaz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, çok sayıda kamu kurum ve kuruluşunun yöneticisi, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, üniversitemizin akademik ve idari personelleri ile öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu, üniversitemizin merkez kampüsünün farklı alanlarında yaklaşık 12 bin fidanı toprakla buluşturan bu tarihi organizasyona ev sahipliği yapmanın onurunu ve gururunu yaşadıklarını belirterek,

“Üniversitemizin kurulduğu ilk günden itibaren ağaç dikimine elverişli alanları uygun yöntemlerle ağaçlandırarak yeşil alanları çoğaltmak, rahat ve huzur içinde yaşanabilir yeşil bir kampüs alanı oluşturmak, çevre değerlerini korumak, ağaç ve doğa sevgisini toplumumuzun her kesimine aşılayarak çevre bilincini artırmak ve gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakmak amacıyla, yapısal ve bitkisel peyzaj çalışmalarımızı ilgili paydaşlarımızın da çok değerli katkı ve destekleriyle özenli bir şekilde sürdürmekteyiz. Bugün de Tarım ve Orman Bakanlığımızın yürüttüğü ve saat 11.11’de, 81 ilde ve 2023 farklı noktada gerçekleştirilecek olan ve dünya çapında rekora koşan bu tarihi organizasyona ev sahipliği yapmanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz. 

Bu vesileyle, kısa zamanda ülkemizde her yaştan insanın yoğun ilgisini çeken “11 Milyon Ağaç Bugün Fidan, Yarın Nefes” projesinin, dünyaya örnek olacak çapta ülkemiz genelinde hayata geçirilmesini sağlayan ve her yıl 11 Kasım gününü “Milli Ağaçlandırma Günü” olarak ilan eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şahsım ve üniversitem adına en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Bu kampanyayı yürüten Tarım ve Orman Bakanlığımızı ve Orman Genel Müdürlüğümüzü gönülden tebrik ediyor, bu müstesna ve hayırlı etkinlikte bizleri yalnız bırakmayan Trabzon Valimiz Sayın İsmail Ustaoğlu ve eşi Şenay Ustaoğlu Hanımefendi’ye, Milletvekilimiz Bahar Ayvazoğlu’na, İl Garnizon Komutan Vekili Albay Ahmet Burak Yürüten’e, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erhan Demir’e, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na, İl Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Tuncel’e,  Ortahisar Kaymakamı Tolga Toğan’a, İl Emniyet Müdürü Metin Alper’e, Orman Bölge Müdürü Emin Yılmaz şahsında Orman Bölge Müdürlüğümüze, Orman İşletme Müdürü Savaş Ayvaz şahsında Orman İşletme Müdürlüğümüze ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu’na özellikle teşekkür etmek istiyorum. Son olarak büyük bir özveri ile bu organizasyonda emeği geçen tüm akademik ve idari personelimiz, bütün gönüllü öğrencilerimiz ve etkinliğimizi titizlikle takip eden kıymetli basın mensupları ile bu anlamlı günümüzde bizleri yalnız bırakmayıp üniversitemizi teşrif eden bütün saygıdeğer misafirlerimize de şahsım ve üniversitem adına en içten duygularımla teşekkürlerimi sunuyor; saat 11.11 itibariyle gerçekleştireceğimiz fidan dikimi etkinliğinin üniversitemiz, şehrimiz ve ülkemiz için hayırlı ve bereketli olmasını diliyor, sizleri tekrar hürmet ve muhabbetlerimle selamlıyorum” şeklinde konuştu.

Program, protokol konuşmaları, katılımcıların fidan dikimlerini gerçekleştirmesi ve toplu hatıra fotoğrafı çekiminin ardından son buldu.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )