Trabzon Üniversitesi, 18.05.2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7141 sayılı kanun ile Trabzon Akçaabat'ta kurulmuştur. Daha önce, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Fatih Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Devlet Konservatuvarı, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Eğitim Bilimleri Enstitüsü ile Beşikdüzü Meslek Yüksekokulu, Şalpazarı Meslek Yüksekokulu, Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu, Tonya Meslek Yüksekokulu ve Vakfıkebir Meslek Yüksekokulu Trabzon Üniversitesi Rektörlüğüne bağlanmıştır.

Trabzon Üniversitesi

Üniversitemizden Turizme Önemli Katkı Sağlayacak Avrupa Birliği Projesi

31 Ekim 2019 Perşembe - Görüntülenme: 2842

Üniversitemiz öğretim elemanları tarafından Avrupa Birliği (AB) “Erasmus+ Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklıklar” programı kapsamında hazırlanan proje destek almaya hak kazandı.

Üniversitemiz Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu akademisyenlerinden Doç. Dr. Melike KURTARAN ÇELİK (Koordinatör) ve Öğr. Gör. Fegan MUTLU’nun üniversitemiz adına hazırlayıp sunmuş oldukları “Silver Travellers- Supporting Smes To Reach And Attract Elder Travellers By Innovative Structural And Educational Methods/ Yenilikçi ve Yapısal Eğitimlerle İleri Yaş Gezginlere Ulaşmak ve Onları Turizm Sektöründeki Kırsal Turizm Kobilerine Çekmek” adlı AB projesi, üniversitemiz yürütücülüğünde kabul edilerek 150 bin euro bütçe ile desteklenmeye değer bulundu.

233 Proje Teklifi Arasından En Başarılı Proje

Turizm sektöründe çalışan ve turizm bölümünde öğrenim gören öğrencilerin, mesleki gelişimlerine yönelik fırsatlar oluşturmak, modern teknoloji ile öğrenimlerinin devamını sağlamak ve kırsal turizm işletmeleri için turist potansiyelini şehrimize, bölgemize ve ülkemize çekmek amacıyla hazırlanan proje, AB Başkanlığı’na 2019 yılı teklif çağrısı dönemi “Erasmus+ Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklıklar” faaliyeti kapsamında sunulan 233 proje teklifinden en başarılı projeler arasında yer alarak üniversitemiz destek almaya hak kazanan ilk AB projesi oldu.

Turist Potansiyelini Şehrimize, Bölgemize ve Ülkemize Çekmeyi Hedefliyoruz

“Silver Travellers - Supporting Smes To Reach And Attract Elder Travellers By Innovative Structural And Educational Methods/ Yenilikçi ve Yapısal Eğitimlerle İleri Yaş Gezginlere Ulaşmak ve Onları Turizm Sektöründeki Kırsal Turizm Kobilerine Çekmek” adlı AB projesi kapsamında açıklamalarda bulunan Proje Koordinatörü Doç. Dr. Melike KURTARAN ÇELİK, “Üçüncü yaş turizmi son yirmi yılın en önemli turizm pazarlarından biridir. Avrupa’nın nüfusu hızla yaşlanmakta ve Türkiye de dünyada en hızlı yaşlanan ilk 10 ülke arasında bulunmaktadır. Bu nedenle Türkiye Turizm Stratejisi’nde, dünya nüfusunun değişmesine paralel olarak üçüncü yaş grubuna uygun tanıtım ve reklamlara ağırlık verilmesi, Türkiye’nin doğal güzellikleri, tarihi ve kültürüyle “Üçüncü yaş turizm cenneti” olması hedeflenmektedir. Biz de bu amaçlara katkı sağlayacak çözümler bulabilmek amacıyla bu çalışmayı gerçekleştirmek istedik. Bu proje ile turizm sektöründe çalışan ve turizm bölümünde öğrenim gören öğrencilerimizin mesleki gelişimlerine yönelik fırsatlar oluşturmayı, modern teknoloji ile öğrenimlerinin devamını sağlamayı ve kırsal turizm işletmeleri için turist potansiyelini şehrimize, bölgemize ve ülkemize çekmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

ÇELİK, geçen yıl kurulan Trabzon Üniversitesinin AB desteği alan ilk projesi olduğuna da değinerek, "Bundan dolayı çok büyük mutluluk yaşıyoruz. Projenin hazırlanması sürecinde ve sonrasında bizlere desteğini esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Emin AŞIKKUTLU başta olmak üzere proje ortağım Öğretim Görevlisi Fegan MUTLU ve Trabzon halkına teşekkür ediyorum." dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Emin AŞIKKUTLU, bölge ve ülke turizmine önemli katkı sağlayacak bu projeden büyük bir mutluluk ve heyecan duyduğunu belirterek;

“Değerli akademisyenlerimizin üniversitemiz adına hazırlayıp sunmuş oldukları bu özverili çalışmanın şehrimiz, bölgemiz ve ülkemiz turizmi için hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Bu vesileyle projesi desteklenen akademisyenlerimizi kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum” şeklinde konuştu.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )