Trabzon Üniversitesi, 18.05.2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7141 sayılı kanun ile Trabzon Akçaabat'ta kurulmuştur. Daha önce, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Fatih Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Devlet Konservatuvarı, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Eğitim Bilimleri Enstitüsü ile Beşikdüzü Meslek Yüksekokulu, Şalpazarı Meslek Yüksekokulu, Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu, Tonya Meslek Yüksekokulu ve Vakfıkebir Meslek Yüksekokulu Trabzon Üniversitesi Rektörlüğüne bağlanmıştır.

Trabzon Üniversitesi

Üniversitemiz tarafından “Kültür, Ekonomi ve Güvenlik Boyutlarıyla Stratejik Bir Köprü Olarak İpek Yolu ve Trabzon” konulu panel gerçekleştirildi.

31 Ekim 2019 Perşembe - Görüntülenme: 2280

Üniversitemiz tarafından düzenlenen “Kültür, Ekonomi ve Güvenlik Boyutlarıyla Stratejik Bir Köprü Olarak İpek Yolu ve Trabzon” konulu panel, Mahmut Goloğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Rektörümüz Prof. Dr. Emin AŞIKKUTLU’nun yaptığı panele, Emekli Korgeneral İsmail Hakkı PEKİN, Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı Milli Ekonomi ve Devlet Yönetimi Akademisi (RANEPA) Türkiye Resmi Temsilcisi Talat Enveroviç ÇETİN ve Uluslararası Tahkim Hakimi Hasan TÜRKSEL konuşmacı olarak katıldı.

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Emin AŞIKKUTLU Yeni İpek Yolu Projesi’nin önemine değinerek, “Yeni İpek Yolu Projesi’nin ülkemize ve şehrimize sağlayacağı yeni imkânlara ilişkin çalışmalar ve bu konuda toplumsal bilinç düzeyinin artırılmasına yönelik faaliyetler büyük bir ehemmiyet arz etmektedir. Ulusal ve uluslararası alanda örnek teşkil edecek bir kurum olmayı hedefleyen üniversitemiz, ülkemizin bilimsel, ekonomik ve kültürel geleceğine yön verecek tüm projelere bilimsel bilgi ve uygulama imkânlarıyla destek vermeyi sürdürecektir” dedi.

Çok sayıda davetli ve öğrencinin katıldığı panel, konuşmacıların; 2000 yıl önce Xian- İstanbul İpek Yolu’nun ilk kervanı, İpek Yolu’nda güvenlik, istikrar ve Trabzon’un rolü, Küresel Ticaret ve Ekonomi, Türkiye’nin bu adresteki yeri ve önemi” başlıklarında sunumlarını gerçekleştirmesi ve katılımcıların sorularını yanıtlamasının ardından sona erdi.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )